יום ראשון , 23 פברואר 2020
בית | עסקי ספורט | ליגת הנבחרות של אופ"א: המפעל שיכבוש את אירופה
סיכוי להשלמת הכנסה יפה. נבחרת ספרד. (צילום: cabezedeturco, flickr-cc)
סיכוי להשלמת הכנסה יפה. נבחרת ספרד. (צילום: cabezedeturco, flickr-cc)

ליגת הנבחרות של אופ"א: המפעל שיכבוש את אירופה

ספרד מול איטליה, גרמניה מול אנגליה, הולנד מול צרפת. אלה רק חלק מהמשחקים שנוכל לראות שוב ושוב החל מ-2018 בליגת הנבחרות הגדולה. מה הפרס למנצחות ומה יהיה עם ישראל?

החל מקיץ 2018, אחרי המונדיאל ברוסיה, תיפתח ליגת הנבחרות האירופית. זו הבשורה המרכזית שהתקבלה היום (חמישי) בקונגרס אופ"א שנערך בקזחסטן. מדובר במפעל שייערך מדי שנתיים, יימשך על פני מספר חודשים ויאפשר לנבחרות המנצחות לזכות בכרטיס לפלייאוף היורו. 54 המדינות החברות באופ"א, ביניהן גם ישראל, אמורות לקחת חלק בליגה החדשה.

54 הנבחרות יחולקו לארבעה דרגים שונים, שיכללו בין 12 ל-16 נבחרות. בכל דרג יהיו ארבעה בתים, כאשר מנצחות הבתים האלה יעפילו לפיינל פור, שממנו יוכלו לקבל כרטיסים לפלייאוף העלייה ליורו. ככל הנראה, ארבע נבחרות בסך הכל יקבלו גם את הכרטיס הישיר ליורו 2020. בין הדרגים השונים יהיו גם עליות וירידות בהתאם להישגי הנבחרות במפעל החדש. ומה עם ישראל? נכון לעכשיו נראה שהיא תהיה בדרג השני או השלישי, כתלות בהישגים במוקדמות יורו 2016 ומונדיאל 2018. "20 נבחרות יעפילו ליורו 2020 דרך טורניר המוקדמות הרגיל", טען מזכ"ל אופ"א ג'יאני אינפנטינו, "ארבע אחרות, שלא העפילו ליורו, יקבלו את המקום ביורו דרך ליגת הנבחרות".

הפורמט החדש הוא לא פחות ממהפכה בכדורגל הנבחרות, לפחות באירופה, ואמור להחליף את מרבית משחקי הידידות, אך לא את כולם. המהפכה הזו תאפשר לאוהדי הכדורגל לצפות במשחקים אטרקטיביים בין נבחרות דוגמת גרמניה וספרד, שלא במתכונת יקרה להחריד – מונדיאל או יורו. בנוסף, המשחקים הראשונים גם ייערכו בתאריכים צפופים יחסית, בין ספטמבר לנובמבר ב-2018, כאשר מוקדמות יורו 2020 עצמם יחלו רק במארס 2019.

יחד עם זאת, נותרו שאלות רבות שהן ללא מענה, בעיקר משום שהפורמט עדיין לא ידוע. למשל, מדוע נבחרת בדרג העליון, שככל הנראה תעלה בקלות ליורו שכולל 24 נבחרות, צריכה להיאבק על גישה לפלייאוף? כיצד התחרות החדשה תשפיע על עונות המשחקים בליגות המקומיות וכיצד יתמודדו השחקנים עם עומס ברמה הזו?

ברחבי אירופה כבר נשמעו ביקורות רבות על ההחלטה של אופ"א, אשר נובעת מהרצון של הארגון להעלות את מעמד משחקי הנבחרות, שלמעט המונדיאל והיורו, נדחק לשוליים נוכח ההצלחה המסחררת של ליגת האלופות של אופ"א. עם זאת, עצם הגדלת כמות הנבחרות ביורו, טענו ב"טלגרף" הבריטי, לכשעצמה יוצרת זילות מסוימת במפעל. בנוסף, נטען כי מדובר בצעד כלכלי נטו מבחינת אופ"א, וזאת משום שצפויים לא מעט משחקים בין נבחרות העילית של אירופה.

עוד באותו נושא...

הקבוצה עם הכי הרבה אוהדים? התשובה די ברורה (ספורטור)

הקבוצה עם הכי הרבה אוהדים בעולם: ממש לא טרנד ישראלי

כדורגל הוא ללא ספק ענף הספורט הפופולרי מכולם, אבל גם בתוכו יש דירוג תחרותי. אז …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים