יום שני , 18 ינואר 2021
בית | מונדיאל 2018 | שחיתות, האשמות והמונדיאלים כמתוכנן: הדו"ח שהוגש לפיפ"א
בלאטר ופוטין, הכדור עדיין בידיים שלהם
בלאטר ופוטין, הכדור עדיין בידיים שלהם

שחיתות, האשמות והמונדיאלים כמתוכנן: הדו"ח שהוגש לפיפ"א

ועדת גארסיה מצאה התנהלות חמורה, אבל השאירה את גביע העולם בידי רוסיה וקטאר. פיפ"א: "לא ניתן לחשוף הכל"

"דו"ח גארסיה", אותו חיברה הוועדה הבלתי תלויה שנועדה לבחון את הליך קביעת אירוח טורנירי גביע העולם ב-2018 ו-2022, הוגש לפיפ"א עם מסקנות חמורות ובלי משמעויות מיידיות בשטח. רוסיה תארח את המונדיאל הבא, קטאר את זה שאחריו ועדיין יש לא מעט האשמות בנוגע להתנהלות מאחורי הקלעים ולמעשי שחיתות.

מה מונע ממונדיאל 2022 לעבור לחורף? הכל בכתבה הבאה

המסמך שהוגש לוועדת האתיקה של פיפ"א כולל 42 עמודים בלבד, כ-10 אחוזים מהדו"ח הכולל שחיברה הוועדה בראשות עורך הדין האמריקני מייקל גארסיה – חיבור שצומצם מתוך כ-3,000 עמודים של עדויות, תכתובות וראיות על תהליכי קבלת ההחלטות שהובילו לבחירה בקטאר ורוסיה. ועדיין, האירוח לא נשלל מהן.

כלי תקשורת ברחבי העולם הגיבו בצורה ארסית לקביעת פיפ"א לא לשלול את האירוח מרוסיה וקטאר או לקיים מחדש את הליך הבחירה, כאשר היועץ המשפטי של פיפ"א הנס-יואכים אקרט הדגיש: "מבחינה חוקית, לא ניתן לחשוף את כל המידע בדו"ח גארסיה".

אמיר קטאר, ממשיך כמתוכנן (צילום: Julio_flickr_cc)
אמיר קטאר, ממשיך כמתוכנן (צילום: Julio_flickr_cc)

אלא שלמרות הביקורת החריפה על ההחלטה, או היעדר ההחלטה בנוגע לאירוח, אפשר להסיק לא מעט מסקנות בנוגע להתנהלות של מספר מדינות בנוגע להליך הבחירה. הוועדה העלתה חשדות חמורים בנוגע לרוסיה, קטאר, אוסטרליה, ספרד וגם אנגליה, שהייתה מובילת המאבק נגד שחיתות בפיפ"א והבחירה ברוסיה וקטאר.

רוסיה הואשמה בהיעדר שיתוף פעולה עם מייקל גארסיה בתואנה שהיה אחראי למעצרו בארה"ב של אזרח רוסיה בגין עבירות נשק, אבל מכחישה כל קשר לכך. בנוסף, מחקה מידע רב ממאגרי המחשב שלה בנוגע לאירוח גביע העולם.

קטאר נחקרה בקשר לתשלומי השוחד אותם ביצע לכאורה מוחמד בן המאם, לשעבר נשיא הפדרציה של אסיה שביקש להתמודד נגד נשיא פיפ"א ספ בלאטר. בן המאם נזרק מהארגון בשל חשדות בשחיתות, קטאר הנתערה מכל קשר למעשיו.

ספרד ופורטוגל ניגשו יחד להליך הבחירה ומואשמות שכרתו ברית של החלפת קולות עם קטאר בנוגע לאירוח הטורנירים ב-2018 ו-2022. אוסטרליה, לעומת זאת, מואשמת שהציעה לאחד מחברי הוועדה הבוחרת מימון לפיתוח תשתיות כדורגל בארצו בתוך להצבעה.

רוסיה 2018, כבר מחכים  להגרלה (צילום: wikipedia commons)
רוסיה 2018, כבר מחכים להגרלה (צילום: wikipedia commons)

אנגליה הואשמה בכך שרכשה מתנות לנשות אנשי הוועד הפועל של פיפ"א וכן אירגנה כנסים מסתוריים ביוהנסבורג ובלונדון. כמו כן, קיימים חשדות שסייעה לנשיא ההתאחדות של טרינידד לשעבר ג'ק וורנר במטרה לקנות את קולו על ידי מציאת תעסוקה למקורב, עריכת מחנה אימונים לנבחרת הצעירה של ארצו ומימון ערב גאלה של איחוד הקריביים. בנוסף, הואשמו האנגלים בהטלת רפש בפיפ"א ופגיעה בשמה הטוב (?!) של הקונפדרציה העולמית.

לאן הולכים מכאן?
מעבר להאשמות החמורות והחשדות שלא התבררו עד הסוף, מה המשמעות האמיתית של הדו"ח? בעוד שברחבי העולם מעדיפים להתייחס לכל ההליך בציניות, מסתבר שכן הופקו לקחים וייערכו גם שינויים משמעותיים בהמשך הדרך. מהמלצות הדו"ח עולות שתי מסקנות ברורות, אותן פיפ"א כבר הודיעה שתשקול ליישם בכובד ראש:

1. לא לערוך שוב הליך הצבעה כפול לשני טורנירים בו זמנית. בכל ארבע שנים תיקבע מארחת מונדיאל אחת, זאת במטרה למנוע ריבוי אינטרסים ונושא של החלפת קולות.

בלאטר, יקבל את המסקנות? (צילום: wikimedia commons)
בלאטר, יקבל את המסקנות? (צילום: wikimedia commons)

2. הרחבת הגוף הבוחר בהצבעה על אירוח גביע העולם. במקום 25 חברי ועד פועל שמעניקים את קולם, יש לקיים הצבעה בין 209 ראשי ההתאחדויות שמרכיבות את פיפ"א.

"דיונים אודות תוספות אפשריות לחוק כבר נערכים בהקשר לבחינה הפנימית לקראת בחירת מארחת גביע העולם של 2026", נמסר בתגובת פיפ"א באתר הרשמי. "המלצות ועדת האתיקה יישקלו ברצינות ויקבלו משקל כחלק מאותה סקירה".

עוד באותו נושא...

גביע העולם, יגיע לקטאר? (צילום: Calcio Streaming_flickr_cc)

מונדיאל 2022 בקטאר: תאריכים, כרטיסים ואזהרת מסע אחת

הניצחון של צרפת, 2:4 על קרואטיה בגמר מונדיאל 2018 באצטדיון לוז'ניקי במוסקבה, סידר לא רק …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים