יום ראשון , 19 ספטמבר 2021
בית | הכי שווה | מסע מסביב לכדור: הצצה לעולם עם יעקב זיו
יעקב זיו וברקע ספרד-ישראל 2000 (צילום: האלבום הפרטי)
יעקב זיו וברקע ספרד-ישראל 2000 (צילום: האלבום הפרטי)

מסע מסביב לכדור: הצצה לעולם עם יעקב זיו

שמונה מונדיאלים, משחקי יורו, אלופות וגם נבחרת ישראל. סדרת הראיונות עם מומחי כדורגל עולמי נמשכת עם יעקב זיו וההמלצה שלו

"יש הבדל בין טיולים לראות ארצות לבין טיולים להכיר עמים"
[ז'אן ז'אק רוסו]

השם יעקב זיו מתקשר ישירות לצירוף כדורגל עולמי ומעריב. הוא לא התחיל שם ואפילו עבר כמה תחנות בדרך, אבל זה הבית התקשורתי שלו כבר למעלה משני עשורים. הוא ראה כדורגל מסביב לכדור, סיקר את הכוכבים הגדולים של דורנו ואפילו מספיק לעקוב אחרי לידס.

במסגרת סדרת הראיונות אחד שיודע עם מומחי כדורגל עולמי, אנחנו קופצים הפעם למסע עם יעקב זיו (מעריב-ספורט1). הליגה האהובה עליו. סיקור משחקי מונדיאל. המגרש אליו לא היה רוצה לחזור. ויש גם המלצה לנוסעים למשחקים בחו"ל.

ממתי אתה מסקר כדורגל עולמי ומהו גוף התקשורת בו התחלת?
"במונדיאל 1986 במקסיקו כבר הייתי ראש דסק עולם בעיתון 'חדשות', החלפתי את נדב יעקבי. התחלתי בעיתון ב-1983, מהיום הראשון שהוא יצא לאור, אבל סיקרתי בעיקר כדורגל ישראלי".

כמה זמן אתה עובד במעריב וספורט1?
"ב-1993 עברתי מחדשות למעריב כמה שבועות לפני שחדשות נסגר. ב-2013 פוטרתי כשבן צבי רכש את העיתון. עברתי ל'ישראל פוסט' ולאתר ספורט1. לאחר שאלי עזור רכש את מעריב, חזרתי גם אליו מכיוון שמדובר באותם בעלים".

אם יש כזאת, איזו ליגה מועדפת עליך ולמה?
"הליגה האנגלית, מכיוון שאני חושב שהיא מספקת כדורגל איכותי, צילומים מרהיבים ואווירה מיוחדת במגרשים. בעיקר אווירה. כמובן שכמו כולנו אני אוהב גם את הספרדית ופעם הייתי חסיד של האיטלקית".

מאילו מדינות יצא לך לסקר משחקים?
"בתור ראש דסק עולם סיקרתי את מונדיאל 1998 בצרפת, מונדיאל 2002 ביפן וקוריאה (אני סיקרתי רק מיפן), יורו 2004, מונדיאל 2006 ויורו 2008. ביורו 2016 בצרפת לא ממש סיקרתי לאתר או לעיתון ולא הייתי שליח, אבל נסעתי לשלושה משחקים. בנוסף, ככתב נבחרת (החלפתי במעריב בזמנו את רון עמיקם ויוני הללי) הייתי עם הנבחרת בקפריסין, בוסניה-הרצגובינה, בולגריה, פאלרמו (נגד קפריסין), פולין (משחק ידידות של הנבחרת בקרקוב) וברומניה בעוד משחק ידידות בימי צ'אושסקו, כשהפסדנו 3:2 עם שלום תקוה ודניאל בריילובסקי בהרכב".

יעקב זיו במשחק של הולנד במונדיאל 1998 (צילום: האלבום הפרטי)
יעקב זיו במשחק של הולנד במונדיאל 1998 (צילום: האלבום הפרטי)

"אפילו נשלחתי פעם למשחק בין אוסטריה וקפריסין באיצטדיון ארנסט האפל כשהם שיחקו בבית הישראלי", ממשיך זיו ברשימה המרשימה. "סיקרתי את המשחק של ישראל מול ספרד בברנבאו ב-2000 וגם את המשחק של הצעירה בטולדו. סיקרתי את הגומלין של הפועל באר שבע מול ברצלונה (הפסד 5:0 בקאמפ נואו) עוד הרבה לפני מסי ושאר הכוכבים. היו עוד משחקים רבים".

לא רק ביזנס

מי שמכיר את יעקב זיו יודע שהוא חי את המשחק ולא מסתפק רק בנסיעות עבודה. "כאוהד כדורגל, כמו כולם, ביקרתי לפחות עשר פעמים באנגליה וראיתי משחקים רבים", הוא מדגיש. "ראיתי משחקי ליגה בספרד, איטליה וצרפת וסופרקאפ הולנדי בארנה של אייאקס. במינכן הייתי שליח מעריב כשמכבי חיפה עם אלישע לוי הפסידה רק 1:0 באלופות. ואני משוכנע ששכחתי עוד כמה משחקים ונסיעות".

מה לדעתך המשחק הגדול ביותר שסיקרת מאיצטדיון כדורגל?
"אין ספק שגמר מונדיאל 1998 היה אחד מרגעי השיא. גורם ההפתעה המטורף כשרונאלדו הברזילאי לא נכלל בתחילה בדף ההרכבים אותו קיבלנו לא יישכח לעולם. אף אחד לא ידע לאן הוא נעלם, מדוע הוא לא בהרכב. אני זוכר שישבתי עם שגיא כהן, שפרץ בצעקות: 'זו רמאות, רונאלדו ישחק. עובדים עלינו'. גם הוא לא ידע על הדרמה שהייתה אז מאחורי הקלעים. ההתעלפות של רונאלדו במלון בבוקר המשחק, הגיחה שלו לקליניקה פרטית, ההגעה למשחק ברכב פרטי וההצלחה שלו לשכנע את מריו זגאלו לתת לו לשחק".

"דף ההרכבים באמת לא כלל את רונאלדו. לא ב-11, לא בסגל. הוא התאדה", חוזר זיו לאותם רגעים בפריז. "כתבים אחדים ואני איתם הבחנו ביציע העיתונאים למעלה בחברתו של רונאלדו דאז. כולם התנפלו עליה בשאלות מה קרה לכוכב הענק והיא ענתה שהיא לא יודעת. ריקרדו סטיון, שהיה בעבר כתב כדורגל של חדשות ולימים מעריב (יהודי-ברזילאי שעלה לארץ בגיל צעיר, התגייס לצה"ל והפך לכתב), היה בטורניר הזה המתורגמן של הנבחרת הברזילאית. היה לי את מספר הטלפון שלו והתקשרתי אליו. הוא ענה לי ואמר לי במילים האלה: 'אני לא יכול לדבר הרבה. אני מספר לך כי אנחנו חברים ועבדנו באותם כלי תקשורת. אני יכול לומר לך שרונאלדו ישחק'. וניתק. בודדים מבין העיתונאים ידעו ביציע את מה שידעתי. כמובן שצרחתי לכולם שרונאלדו ישחק, אבל הסתכלו עליי כמו על משוגע. התוצאה והניצחון הענק של צרפת. החגיגות בפריז היו מדהימות. זה היה מונדיאל מדהים".

באיזו מדינה הכי נהנית מחוויית המשחק?
"אין ספק שבאנגליה. אני חושב שכללית יש להם את האיצטדיונים הכי יפים וכעת הם משפצים ובונים חדשים. האמירויות זה לכל הדעות איצטדיון מדהים. כזה יהיה גם ווייט הארט ליין החדש, שלא לדבר על וומבלי ואחרים. ההגעה, הצפיה והאווירה במגרשים הן חוויה לכל אוהד. באנפילד אתה מרגיש שהגעת למקדש כדורגל. ההמנון, עיר הביטלס. פשוט תענוג של טיול משולב עם כדורגל. מומלץ".

מהו האיצטדיון בו הכי נהנית לראות כדורגל, מתי ולמה?
"שאלה מאוד קשה, כי בסופו של דבר לא היה אחד ספציפי כזה. אני חושב שבאנגליה וספרד יש מגרשים שאתה נהנה לראות בהם כדורגל בגלל האווירה ורמת הכדורגל. ברנבאו וקאמפ נואו עומדים להיות משופצים וכמובן שהבית החדש של אתלטיקו מדריד עומד להיות אחד המרגשים".

סאפורו דום, יפן 2002 (צילום: האלבום הפרטי)
סאפורו דום, יפן 2002 (צילום: האלבום הפרטי)

"מבחינת תחכום, הייתי בוחר באיצטדיון שאפילו לא שמעתם עליו. במונדיאל 2002 היה איצטדיון חללי בעיר סאפורו ביפן בשם 'סאפורו דום'. עיר שידועה במשחקי החורף האולימפיים שאירחה בעבר. זה איצטדיון שנראה כמו חללית ולידו היה כר דשא משונע. כשהיה משחק באיצטדיון הגג שלו נסגר, הדשא נכנס פנימה ואתה מרגיש כאילו אתה בחלל. אגב, זה היה 'פיל לבן' כי למרות שיש לעיר נציגה בליגה הראשונה, היא מעולם לא שיחקה בסאפורו דום. התקיים בו אחד המשחקים המסקרנים במונדיאל בו אנגליה גברה 0:1 על ארגנטינה. אגב, הייתי גם בהפסד של מכבי חיפה למנצ'סטר יונייטד באולד טראפורד וזו הייתה חוויה שלא תישכח".

מהו האיצטדיון/משחק עם האווירה הכי חמה בו היית?
"עוד שאלה קשה. אחד המשחקים הגדולים בהם נכחתי היה בין צ'לסי וברצלונה בו בארסה ניצחה בשניות הסיום משער של אנדרס אינייסטה והחלה ההשתוללות של דידייה דרוגבה. היה לי כרטיס שהשגתי דרך קשרים עם ערך נקוב ובדוכני הכרטיסים בלסטר סקוור ביקשו עליו 700 ליש"ט. אשתי ואני שילמנו על שני כרטיסים 150 ליש"ט ויכולנו למכור ב-1,400, אבל כמובן שלא עלתה מחשבה לרגע על צעד כזה. זה אולי לא היה האיצטדיון הכי סוער, אבל אווירה מדהימה ומשחק ענק. עוד משחק שאני חייב לציין היה בווייט הארט ליין לפני שנתיים כשטוטנהאם ניצחה 3:4 את צ'לסי בעונת האליפות של מוריניו. הכיף הכי גדול היה לעמוד ביציע ולצעוק לו: "סיט דאון מוריניו, סיט דאון מוריניו". לא תמיד כתב כדורגל עולמי יכול להרגיש כמו אוהד מהשורה ולהוציא תסכולים ושנאות. זה היה הרגע".

לאן לא היית רוצה לחזור ולמה?

עם מוסטפא חאג'י מנבחרת מרוקו, מונדיאל 1998 (צילום: האלבום הפרטי)
עם מוסטפא חאג'י מנבחרת מרוקו, מונדיאל 1998 (צילום: האלבום הפרטי)

"לא היו לי הרבה סיוטים במשחקי חוץ. אולי לא הייתי רוצה לחזור למגרש בו זכה יצחק שום עם פנאתינייקוס באליפות יוון. זה היה מגרש קטן ליד אתונה. האוהדים השתוללו וזרקו את כל הכסאות מהיציעים (דבר מקובל ביוון). ההרגשה הייתה מאיימת. שום לבסוף זכה באליפות היסטורית עבור פאו ואני זוכר עצמי יורד לכר הדשא. רק אחרי חצות חזרתי לאתונה עם הרכב השכור".

באיזה איצטדיון אתה חולם עוד להיות?
"בתוך האיצטדיון החדש של אתלטיקו מדריד. הייתי במדריד והסתובבתי סביב הוויסנטה קלדרון, אבל לא ממש הצלחתי להגיע לאיצטדיון משום מה. אז נסענו לכיוון חטאפה וראיתי את האיצטדיון שלהם. ממה שאני מבין, וונדה מטרופוליטנו של הקולצ'ונרוס הולך להיות האיצטדיון הכי חדיש ומדהים שנבנה עד היום".

מהו המפגש בו הכי היית רוצה להיות ועוד לא יצא לך?

עם אוהדות יפן במונדיאל 2002 (צילום: האלבום הפרטי)
עם אוהדות יפן במונדיאל 2002 (צילום: האלבום הפרטי)

"לא הייתי באף גמר ליגת האלופות, זה בהחלט חור בהשכלה. הייתי בכמה משחקי ליגת האלופות כפי שציינתי, ולא רק של הישראליות, אבל אין ספק שלהיות בגמר המפעל זו חוויה ענקית".

יש הרבה ישראלים שרוצים לטוס בפעם הראשונה לראות משחק בחו"ל. לאן אתה ממליץ להם לטוס?
"רוב הישראלים הצעירים אוהדים את ברצלונה וריאל מדריד, את כריסטיאנו רונאלדו וליונל מסי. אז כמובן שאני לא מהסס לשלוח אותם לראות כדורגל בספרד. מדינה מדהימה עם תרבות כדורגל והזדמנות לראות את הטופ שבטופ. כמובן שלא להזניח את אנגליה. בעתיד מגרשי כדורגל של צ'לסי, ליברפול וטוטנהאם ישודרגו. האווירה במשחקים מדהימה, גם במגרשים קטנים כמו ווטפורד. האפשרות להיות בעיר אחת המספקת מבחר של משחקים מדי מחזור היא חלום לכל אוהד כדורגל. הנגישות למגרשים והמבחר פשוט נפלאים".

אחד שיודע: ראיונות עם מומחי כדורגל עולמי

עוד באותו נושא...

אליאנץ ארנה, ביתה של באיירן מינכן, מחכה גם לכם (צילום: Markus Unger_flickr_cc)

באיירן מינכן: לוח המשחקים המלא של עונת 2019/20

אחרי הזכיה באליפות שביעית ברצף, הבווארים ממש לא הנמיכו ציפיות. כשהולכים בעקבות באיירן מינכן לוח …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים